امنیت سیستم‌های صنعتی

سامانه سرپرستی و گردآوری داده یا اسکادا که در زیان انگلیسی SCADA: Supervisory Control And Data Acquisition گفته می‌شود به سامانه‌های کنترل و اندازه‌گیری در مقیاس بزرگ اطلاق می‌شود. معمولاً منظور از اسکادا یک سامانه مرکزی است که نظارت و واپایی یک سایت یا سیستم گسترده در فواصل زیاد (در حد چندین کیلومتر) را بر عهده دارد.
در یک سیستم اسکادا اتاق کنترل می‌تواند بر پایه داده‌های بدست‌آمده دستورهای لازم را صادر کند. همچنین این داده‌ها در یک سیستم ثبت اطلاعات یا سیستم مدیریت پایگاه داده ذخیره می‌شوند که معمولاً قابلیت ترسیم نمودار و تحلیل اطلاعات را هم دارد. سیستم‌های اسکادا برای مانیتور کردن یا کنترل فرآیندهای شیمیایی، حمل و نقل، سیستم‌های آبرسانی شهری، کنترل تولید و توزیع انرژی الکتریکی و در خطوط نفت و گاز و سایر فرآیندهای گسترده و توزیع یافته استفاده می‌شود.

کاربردهای SCADA

دستگاه SCADA در فرآیندهای ساز و پردازی مانند ساخت و گداخت فولاد، سازوپردازهای شیمیایی، ساز و پردازهای آب ،گاز و نفت کاربرد دارد. اندازه اینچنین سازه‌ها از 1000 تا چندین ده هزار واحد ورودی/خروجی (Input/output units) I/O می‌باشد. و با کمک شبکه‌ها (Networks) و سامانه‌های ارتباطی (Comunication systems)، کرانه گسترده‌ای را بازرسی و بررسی می‌نماید. دستگاه‌های SCADA بر روی سیستم عامل‌های DOS، VMS و UNIX قابل اجرا هستند. در سال‌های پیش همه دستگاه‌های SCADA به سوی سیستم عامل NT و برخی هم به سوی Linux گرایش پیدا کرده‌اند.

مهندسین شبکه افزار سایان

  • اهواز - خیابان وهابی خ 19 شرقی پلاک 20
  • 061-33386011-13
  • 061-33374556
  • spambots

پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

  ایمیل ارسال نشد   ایمیل با موفقیت ارسال شد